צרו עימנו קשר: 088598111 088598111
  • en
  • he

קוגנרציה – אספקת החשמל במחיר מוזל

אחת המילים החמות שנתקלים בהם בנושא אנרגיות ירוקות היא "קוגנרציה" – המשמעות של תחנת כוח כזו היא למעשה אלטרנטיבה טובה יותר וירוקה לאספקת חשמל באמצעות  מנועי גז טבעי.

 

תחנות כוח קוגנרציה – דרך לייעול אספקת החשמל 

הטכנולוגיה של הקוגנרציה משלבת בין הפקת חום וייצור חשמל, שילוב התהליכים מביא למספר יתרונות משמעותיים וחשובים:

  • ניצולת גבוהה המגיעה עד ל – 85% של מקורות החום ושל האנרגיה המופקת מהם.
  • הספקת אנרגיה ירוקה והרבה פחות מזהמת.
  • שימוש בקוגנרציה מוביל לצמיחת משק האנרגיה והתחרות בין חברות האנרגיה בישראל מובילה לצמיחה כלכלית של המדינה.
  • יצירת חשמל  מוזל.

 

לאילו שימושים מתאימה האנרגיה המיוצרת בתהליך הקוגנרציה?

החשמל המיוצר בתהליך הקוגנרציה מתאים לשימוש של חברת החשמל ואפילו לצריכה של לקוחות פרטיים באמצעות אנרגיה זו ניתן להפעיל ציוד מכני, לחמם ולקרר את האוויר, חימום מים ויצירת קיטור.

עם יתרונות כאלו, איך זה לא רואים שימוש גדול יותר בתחנות כוח קוגנרציה?

למעשה קיימת עליה בשימוש בטכנולוגיה זו במפעלים ובתעשיה בישראל, אך עדיין קיימת תפיסה קודמת הגורסת כי הטכנולוגיה מתאימה ומשתלמת אך ורק למפעלים גדולים. תפיסה שכבר איננה נכונה בימינו.

אמנם על פי הנתונים כרגע בישראל תחנות כוח קוגנרציה פועלות בעיקר במפעלים הגדולים כדוגמת: מפעלי ים המלח, מפעלי הניר בחדרה, בתי הזיקוק לנפט חיפה ומפעלי גדולים נוספים, אך ניתן למצוא גם חברות המשווקות מתקני קוגנרציה קטנים מהיקף הספק של 5 מגה וואט כדוגמת חברת AB מאיטליה שמספקת פתרונות בהיקף המתחיל ב – 200 קילו וואט ומעלה.

ומה לגבי אתגר הקמת תחנת הכוח במפעל קטן?

דניאל שאף, מנכ"ל AB בישראל מודע לגודל האתגר שבהקמת מערכת קוגנרציה בחצר מפעל קטן אך מציין כי עם נצילות של מעל 80% אתגר ההקמה משתלם גם למפעלים קטנים בתנאי שימוש בשילוב של אנרגיה חשמלית ואנרגיה תרמית.

למה גז טבעי?

המעבר העולמי לשימוש בגז טבעי הגיע גם לישראל בעיקר לאחרונה לאור גילוי מצבורי גז טבעי באזור חופי ישראל. הכיוון היום הוא חיבור של המפעלים לאספקת הגז טבעי וכתוצאה מכך ניתוק מהצורך בשימוש בדלקים מזהמים, כך שתחום הקמת תחנות הקוגנרציה עומד בפני צמיחה.


להצעת מחיר 088598111