התקשרו אלינו בכל שעה 08-859-8111

מילון מונחים

אנרגיית שמש

קרינת השמש אשר ידועה בחיוניותה, משרתת תכלית בעלת השפעה מרכזית לאנרגיית אור וחום, ואחראית על כל התהליכים הנחוצים לחיים על פני כדור הארץ. בחברה המודרנית, אנרגיית השמש מחליפה סוגי אנרגיה אחרים ובכך חוסכת בעלויות, משאבים ושמירה על איכות הסביבה, כך למשל קרינת השמש ממירה אנרגיה חשמלית.

אנרגיית הרוח

אנרגיה האצורה ברוח, הרותמת את כוחה לביצוע מטלות, כמו השטת סירות מפרש, הפעלת טורבינות חשמל וטחנות רוח.

אנרגיה גיאותרמית

אנרגיה לא מתכלה, טרמית, המגיעה מכדור הארץ וניתן לנצלה לייצור חשמל.

אסדות קידוח ושילוח נפט

אסדות קידוח הן מתקנים ימיים לקידוח נפט וגז טבעי בים. אסדות אלה מקובעות בנויות ממשטח המגובה על ידי עמודים ופיגומים המחוברים לקרקעית הים. בכל אסדה יש ציוד מיוחד המאתר כיסי נפט וגז מתחת לאדמה.

אנרגיה חלופית ואנרגיה מתחדשת

אנרגיה חלופית זהו למעשה שם קוד לכל אנרגיה אשר מקורה הוא אינו דלק מאובן. אנרגיה מתחדשת הינה אנרגיה אשר מגיעה מתהליכי טבע המתמשכים ואינם מתכלים גם כאשר רותמים את האנרגיה שלהם.

אנרגיית גרעין

בכל גרעין אטום טמונה אנרגיה היות והניטרונים והפרוטונים קשורים באמצעות כוח החזק. כאשר השניים נפרדים משתחררת אנרגיית קשר אותה אנו יכולים לנצל ביעילות.

ביקורת חברת החשמל

ביקורת זו היא בדיקה מקיפה לתקינות תשתיות החשמל ומתבצעת באופן יסודי ורציף. בדיקה זו מחייבת עמידה בכל סעיפי הביקורת, ובמקרה בו קיימים ליקויים, מעמידה תנאי לאספקת החשמל עד בדיקה נוספת ולעתים עשויה לעצירת אספקתו למבנה.
את בדיקה זו מבצע חשמלאי מורשה, תחת תקן והנחיות מוסכמות מראש של חברת החשמל.
בבדיקה זו מוודאים את כשירות חיבורי החשמל: מחיבור לוח החשמל ועד לשקעים בבית, כמו כן נבדק טיב בידוד מוליך החשמל. הקפדה על מילוי כל מרכיבי הביקורת מונעת שריפות, קצרים והתחשמלות הנגרמים בגלל רשלנות ועלולה לפגוע בחיי אדם.

גז טבעי

גז טבעי נוצר בתהליך לא מעובד במעמקי האדמה, המורכב בעיקר ממתאן (CH4) ומשמש לייצור חשמל, חימום או בישול, תדלוק כלי רכב פרטיים או ציבוריים. השימוש בגז טבעי מוזיל את מחיר החשמל ותורם לאיכות הסביבה.

גיאולוגיה וגיאופיסיקה

גיאולוגיה וגיאופיסיקה הינם תחומי מחקר מתמקדים בחקר כדור הארץ המוצק, על מרכיביו, תהליך וזמן היווצרותו והתמורות המתחוללות בו. חקר זה מתבצע באמצעות מינרלים, קרקעות, מאובנים ומספק הסברים למאורעות ותצפיות המתרחשים במדע.

גז טבעי נוזלי (גט”ן):

זהו גז טבעי (כמו מתאן למשל) אשר עבר תהליך מיוחד שבמהלכו הוא “הונזל”- קרי הועבר למצב צבירה נוזלי על מנת להקל על שינועו ואחסונו. נציין כי היחס בין נפח נוזלי לגז הינו 1/600.

דוד חשמלי

דוד חשמלי הוא מיכל גדול המאחסן ומחממם מים לרחצה לשימוש ביתי, תעשייתי או אחר.
מיכל המים עשוי פלדה וחסין מפני לחץ המים. כדי לא לאפשר התפתחות של חלודה או קורוזיה המצויים בדרך כלל בסביבת מים, החלק הפנימי של הדוד עטוף חומר מבודד, בדרך כלל ממלט, ואחראי להפרדה זו.
כיוונון התרמוסטט, המבצע חשמלאי, מתבצע באופן כמעט קבוע לטמפרטורה של 60 מעלות צלסיוס לכל היותר, כאשר במקרים בהם מוגדר גבוה יותר, מואצת הצטברות של אבנית וצריכת החשמל עולה.

הסכמים למכירת גז טבעי

חשוב להבין שזוהי סוגיה מסובכת לא רק בישראל, אלא בעולם כולו. גז טבעי הינו משאב קריטי ובעל ערך רב ועל חלוקתו וההסכמים השונים למכירתו נעשים בכפפות משי ובהתאם למצב.

זיקוק נפט ובתי זיקוק

לבתי הזיקוק מטרה אחת עיקרית- עיבוד הנפט הגולמי למוצרי הדלק השונים, סולר, בנזין ועוד…

חברות הנפט הגדולות בעולם

באופן צפוי, לחברות הללו עדיין יש כוח עצום ומסוגלות להשפיע על מהלכים דרמטיים בעולם. זאת חרף העובדה כי התלות בנפט הולכת ומצטמצמת עם השנים.

מונה דו כיווני

המערכת הסולארית מחייבת התקנה של מונה דו כיווני, המודד את כמות צריכת החשמל ולאחר מכן מעביר מעקב מפורט ומיידי לחברת החשמל, בהתחשב בכמות הייצור של המערכת.

מונה ייצור

כמו כן, המערכת הסולארית מחייבת התקנה של מונה ייצור המודד את כמות יחידת המידה – קילוואט, המיוצרת ע”י מערכת ניטור ובקרה של כמות העבודה המיוצרת בזמן נתון, לצורך עריכת החשבון עם חברת החשמל.

ממיר המתח

ממירי או מהפכי המתח הינם מכשירים חשמליים שנועדו להמיר זרם ישר (DC) המופק ממודולי קליטת האנרגיה, לזרם (מתח) חילופין (AC) שניתן לחבר לרשת, שעיקר כוחו נשמר במצבר. פעולה ידידותית לסביבה, שקטה ונקייה.
כאשר מתקינים מערכת סולארית, תפקיד ממיר המתח לחבר את המערכת לרשת החשמל הארצית כדי להזדכות על ייצור חשמל

מולטי קריסטלין (Multicrystalline)

סיליקון פוליקריסטלין, הנודע בשמו גם כמולטי קריסטלין, משמש כחומר גולם המיוצר ממתכת שנוצרה מתהליך הכרוך בזיקוק וטיהור כימי של תרכובות סיליקון נדיף, ופירוקו מתבצע בטמפרטורות גבוהות.
ייצור וביקוש החומר גדל במהירות, וכתוצאה מכך ערכו מתייקר בהתאם לסוג החומר.

מערכת עקיבה סולארית

הפתרון האולטימטיבי להגדלת ייצור חשמל ‘ירוק’ יותר (כלומר, אנרגיה טבעית) הוא השימוש במערכות עקיבה, מערכת סולארית העוקבת אחר אנרגיית השמש המגיעה אל הקרקע, שמונעת באמצעות בוכנה המחוברת למערכת, הנעה הלוך ושוב ומשנה את זווית ההטיה לכיוון השמש. מערכת העקיבה נחשבת ליקרת ערך, אך השימוש בה תורם לשיפור ניכר, ולאורך זמן ניתן להבחין בכך שהקדשת המשאבים מניבה רווח מוכח ושווה יותר ממערכת סטטית.

מערכת סולארית

מערכת סולארית ממירה את קרינת השמש לאנרגיה חשמלית, הנקראת פוטו- וולטאית, שמשמעותה הפקת שילוב אור וחשמל.
מערכת זו ניחנת ביתרונות רבים, הבולטים ביניהם: מייצרת חשמל ‘נקי’, בעזרת משאב השמש ולא באנרגיה מתכלה כמו פחם או נפט, ובכך שומרת על איכות הסביבה, בנוסף מערכת זו מותקנת על גגות ובכך חוסכת במשאבי הקרקע.
ייעוד שלשמה המערכת קיימת אחראי לספק אנרגיה מתחדשת המועילה לשמירת חום המים האגור בדודי שמש, וכן להמיר אור שמש ישירות לאספקת חשמל.

מאפייני בארות ומאגרי נפט/ גז

גם הנפט והגז נוצרים בתהליכים דומים למדי בזמן תהליך התפרקותם של בעלי חיים וצמחים אורגניים ימיים, כאשר אין חמצן ובתנאי לחץ גבוה. בדרך כלל נמצא את הנפט הגולמי ואת מרבצי הגז הטבעי קרובים יחסית מבחינה פיזית.

מגמות היסטוריות בענף האנרגיה

ענף האנרגיה ידוע כאחד שמשתנה כל תקופה ועל כן יש לעקוב אחרי התחום בקפידה ולנסות לזהות את המגמה העיקרית על מנת שלא להישאר מאחור. כיום ניתן לומר שהמגמה העיקרית היא לחפש אחר אנרגיה חלופית, אך אין בכך בכדי לבטל את החשיבות העצומה שמקורות האנרגיה ה”קלאסיים” עדיין תופסים בחיינו.

נצילות

מה שקובע את הקשר בין גודל האנרגיה המתקבלת ביציאה ממערכת לבין כמות האנרגיה הנכנסת אליה נקרא נצילות. היחס בין שניהם גורם לתופעה טבעית, לבעל חיים, למכונה או למכשיר חשמלי להפיק הספק חשמלי מאנרגיה חשמלית.

ענף החשמל

על אף שהענף נמצא בקשיים כרגע הוא עדיין נחשב אחד החשובים בעולם התעשייה והאנרגיה.

צינורות נפט וגז

כבר שנים רבות שהצינורות הללו משמשים נכס אסטרטגי הן בזירה הפוליטית והכלכלית. יכולתן לשנע את המשאבים היקרים הללו במהירות וביעילות הופכים אותם לשחקן מרכזי בדיונים קריטיים בין מדינתיים ובעולם העסקים.

קידוחים והערכה

לאחר כל קידוח יש לבצע הערכה מקצועית על מנת לקבל משוב איכותי ויעיל עבור המשך העבודות.

קולטי שמש

תפקידו של קולט שמש כפול: קולט ו’סופג’ את אנרגיית השמש, ואחראי לפלוט אותו כאנרגיית חום.
קולטי שמש בנויים בצורת מלבן שחור המרכיבים מערכת המסוגלת לקלוט כמות אנרגיה מקסימלית מאנרגיית השמש, כמו כן המקום בהם הם מוצבים משפיע באופן מכריע על רמת קליטת האנרגיה. המערכת מכילה צינור מתכת ארוך שמכסה את כל שטח הפנים של המלבן, הצינור משמש לאחסון המים, וכאשר המים מתחממים הם עולים במעלה הצינור ונאגרים בדוד ומוכנים לשימוש.

קילוואט פיק (KWP)-קילוואט מותקן

מדידת יכולת התפוקה המקסימלית של גנרטור סולרי הפועל תחת תנאי מעבדה, מוגדר באמצעות הפלט של קילוואט-פיק הנמדד בוואט או קילוואט, המעניק בסיס להשוואה בין דגמים ויצרנים שונים של פאנלים סולאריים, המשמשים כמקור חשמל, המפוזרים באזורים שונים בארץ.

קילוואט-שעה -קוט”ש(KWh)

לבדיקת ערך של אנרגיה משמשות מספר יחידות מידה, שאחת מהן היא קילוואט שעה: יחידת מידה לאנרגיה המאפשרת למדוד את כמות האנרגיה שמכשיר חשמלי צורך.
משרת את הצורך לחישוב צריכת האנרגיה והתשלום עבורו לחברת החשמל, על-פי מדד קילוואט-שעה (קוט”ש).

קידוחים והערכה

לאחר כל קידוח יש לבצע הערכה מקצועית על מנת לקבל משוב איכותי ויעיל עבור המשך העבודות.

רשתות הולכה ומערכות חלוקה

אלומיניום, סגסוגות שונות, פלדה ועוד- משמשים כרשתות חלוקה והולכה. כאשר מקימים רשתות שכאלה יש לתת את הדעת לאופי התילים, האם הם מבודדים או שאף מוסיפים להם בידוד נוסף והופכים אותם לכבלים ועוד כהנה וכהנה.

שימור אנרגיה ואיכות הסביבה

כאשר אנחנו משתמשים בחוק שימור האנרגיה ובאופן כללי, ממעטים להשתמש באנרגיה מתכלה (כמו נפט או דלק למשל) אנו תורמים רבות לשמירה על איכות הסביבה וצמצום הזיהומים השונים.

תחנות כוח עצמאיות

לרוב יציעו עבור הלקוח חשמל במחירים נמוכים מאשר התעריפים של חברת החשמל.